Մասնակցություն «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպմանը
Շվեյցարիայի Ազգային Խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի պաշտոնական այցի շրջանակում կազմակերպվել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը, որին երկու երկրներից մասնակցել է շուրջ 35 գործարար։ Նրանց թվում են Հայաստանում գործունեություն ծավալող և նման հետաքրքրություն ունեցող շվեյցարացի ձեռներեցներ։ Բիզնես հանդիպման մասնակիցները հիմնականում ներկայացնում են դեղագործության, ՏՏ, ֆինանսական, գինեգործության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները։ Հայաստանի Զարգացման և Ներդրումների Կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանը և գործադիր տնօրենի տեղակալ Հրաչ Դարբինյանը ևս մասնակցել են Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպված «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպմանը:
Շփումները սկսվել են առավոտյան` B2B հանդիպումներով։ Իսկ գործարար առաքելության պաշտոնական մեկնարկը տրվել է Շվեյցարիայի Ազգային Խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի, ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանի, Հայ-շվեյցարական առևտրային պալատի նախագահ, Շվեյցարիայում ՀԶՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայք Բարոնյանի և ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանի մասնակցությամբ։
«Հայաստանի վարչապետի հետ հանդիպել ենք Դավոսում, որտեղ առաջնահերթ հարցերի շարքում քննարկել ենք գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերական սարքավորումները և տնտեսական այլ ոլորտներ։ Առաջին անգամ 10 տարի առաջ էի Հայաստանում և, անշուշտ, կարող եմ արձանագրել այն տնտեսական շարժը, ազատականացումը, որ կա Հայաստանում»,- նշել է Շվեյցարիայի Ազգային Խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը։
«Մենք դիրքավորել ենք մեր երկիրը մի շարք արտոնյալ ռեժիմներում, ինչը մեր երկրին եզակի առավելություններ է տալիս և մենք հավատում ենք, որ դրանք շվեյցարական բիզնեսի համար նույնպես շատ հետաքրքիր կլինեն»,- նշել է Հայաստանի փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը։
«Շվեյցարիայից եկած գործարարները հիմնականում ՏՏ, զբոսաշրջության և գինեգործության ոլորտներից են, նրանց հետ հանդիպելու և B2B քննարկումների են մասնակցում շուրջ 30 հայաստանցի գործարարներ։ Այդ երեք ոլորտներն այսօր առաջնային են»,- նշել է ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
Շվեյցարացի ձեռներեցներին ներկայացվել են Հայաստանի գործարար միջավայրը, առևտրային ռեժիմները, ազատ տնտեսական գոտիները, ներդրումային ներուժ ունեցող ուղղությունները, գինեգործության, զբոսաշրջության, ՏՏ ոլորտների ձեռքբերումները։
Ներկայացվել են գինեգործական «St. Jakobs Kellerei 1694» և դեղագործական «Azad Pharma» ընկերությունների՝ հայաստանյան գործունեության հաջողության պատմությունները։ Այսօր Երևանում շվեյցարական կողմի մասնակցությամբ բացվել է աղի նոր արտադրամաս։

As part of the official visit of the President of the National Council of Switzerland Mr. Dominique de Buman, the Development Foundation of Armenia organized the “Armenia-Switzerland” business talk in Yerevan. Executive Director of Armenian Development and Investment Corporation Artur Badalyan and Deputy Executive Director Hrach Darbinyan participated in the business talk.
About 35 businessmen from both countries, including Swiss entrepreneurs operating or intending to operate in Armenia, attended the meeting. The participants of the Armenian-Swiss business meeting mainly represent the pharmaceutical, IT, financial, wine-making, tourism, and transport sectors.
The official launch of the business mission was made by the participation of Swiss National Council Chairman Mr. Dominique de Buman, RA Vice Prime Minister Mr. Vache Gabrielyan, Chairman of the Armenian-Swiss Chamber of Commerce Mr. Mike Baronian and CEO of the DFA Mr. Armen Avak Avakian.
“We met with the Prime Minister of Armenia in Davos, where among the important issues we discussed agriculture, industrial equipment, and other economic sectors. For the first time I was in Armenia 10 years ago and, of course, I can note the economic movement, liberalization that exists in Armenia”, noted Dominique de Buman, President of the National Council of Switzerland.
“We have a very interesting strategic location, we have placement of our country within several interesting grading regimes, that gives our country unique advantages and we believe that these unique advantages will be also very interesting for Swiss businesses”, noted Vache Gabrielyan, the Vice Prime Minister of Armenia.
“The businessmen from Switzerland are mainly from IT, tourism and wine-making spheres, around 30 Armenian businessmen are taking part in B2B discussions. These three spheres are today’s priority”, noted Armen Avak Avakian, the DFA CEO.
Swiss businessmen were introduced to Armenia’s business environment, trade regimes, free economic zones, sectors with investment potential, as well as the recorded achievements in winemaking, tourism, and IT sectors.
The success stories of winemaking «St. Jakobs Kellerei 1694» and pharmaceutical «Azad Pharma» companies, operating in Armenia, were presented during the meeting.