Արտադրողականության խթանման նպատակային ծրագիր (վարկ, լիզինգ)
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գրանցված և գործունեություն իրականացնող առևտրային և ոչ առևտրային կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր
Վարկի/լիզինգի նպատակ
Նոր (չօգտագործված) մեքենասարքավորումների* և բաղկացուցիչ մասերի գնում կամ ներմուծում, որոնք օգտագործվելու են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
ԱԱՀ վճարող կապալառու կազմակերպության կողմից կապիտալ շինարարության իրականացում՝ մեքենասարքավորման մոնտաժման և սպասարկման դեպքում, պահպանելով նախորդ կետի պահանջները:
Ընկերության բիզնես գործընթացների թվայնացման նպատակով թվային ծրագրերի կամ հարթակների ձեռքբերում («բիզնես գործընթացների թվայնացման ծրագրային ապահովում»):
Ընկերության արտադրողականության բարձրացման նպատակով խորհրդատվական ծառայությունների և փորձագետների ներգրավում («արտադրողականության աճի խորհրդատվություն:»):
*Մեքենասարքավորումներ են համարվում ԵՏՀ խորհրդի 14.09.2021 N 80 որոշմամբ հաստատված ապրանքների անվանացանկի 84-94 խմբերում ներառված ապրանքները, բացառությամբ 8432, 8433, 8436, 8703, 8711-8715, 9004 ծածկագրերում և 91-92 խմբերում ներառված ապրանքների, ընդ որում, մեքենասարքավորումների բաղկացուցիչ մասերի ծածկագրերը կարող են ներառված չլինել նշված խմբերում:
Գործունեության ոլորտներ
| B (ԲԻ) «ՀԱՆՔԱԳՈՐԾԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԲԱՑԱՀԱՆՔԵՐԻ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՒՄ» |
| C (ՍԻ) «ՄՇԱԿՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆ» |
| D(ԴԻ) «ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ, ԳԱԶԻ, ԳՈԼՈՐՇՈՒ ԵՎ ԼԱՎՈՐԱԿ ՕԴԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՈՒՄ» |
| F (ԷՖ) «ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ» |
| G 45.2 (ՋԻ) «ԱՎՏՈՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՈՒՄ ԵՎ ՆՈՐՈԳՈՒՄ» |
| H (ԷՅՋ) «ՓՈԽԱԴՐՈՒՄ ԵՎ ՊԱՀԵՍՏԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ» |
| I 55 (ԱՅ) «ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄ»
(բացառությամբ Երևան քաղաքի վարչական սահմաններում կացության կազմակերպման գործունեություն իրականացնող տնտեսավարողների) |
| J (ՋԵՅ) «ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԿԱՊ» |
| M (ԷՄ) «ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ, ԳԻՏԱԿԱՆ ԵՎ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ» |
| N77 (ԷՆ) «ՎԱՐՁՈՒՅԹ ԵՎ ԼԻԶԻՆԳ» |
| P (ՓԻ) «ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ» |
| Q (ՔՅՈՒ) «ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՈՒՄ» |
| R (ԱՌ) 90 «Ստեղծագործական, արվեստի և հանդիսադիր ներկայացումների
կազմակերպման բնագավառում գործունեություն |
Վարկի արժույթը
ՀՀ դրամ
ԱՄՆ դոլար
Վարկի/լիզինգի սուբսիդավորվող մասի առավելագույն գումարը
1 մլրդ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ (պայմանագրի ստորագրման պահի փոխարժեքով) մեքենասարքավորումների և դրանց բաղկացուցիչ մասերի համար
ձեռք բերված մեքենասարքավորման 30% կապիտալ շինարարության համար
400 մլն դրամ կամ համարժեք արտարժույթ (պայմանագրի ստորագրման պահի փոխարժեքով) բիզնես գործընթացների թվայնացման, արտադրողականության խորհրդատվության համար
Փոխկապակցված կազմակերպությունների խմբի մեջ ներառված տնտեսավարողի կողմից օժանդակության համար դիմելուն նախորդող 12 ամսվա ընթացքում կանոնադրական կապիտալում 200 մլն դրամ և ավելի գումարի չափով ներդրում կատարելու դեպքում վարկի/լիզինգի սուբսիդավորվող առավելագույն չափ է սահմանվում՝ կանոնադրական կապիտալում կատարված ներդրման հնգապատիկի չափը, բայց ոչ ավել քան 10 մլրդ դրամը, իսկ արտարժույթով վարկավորման դեպքում 5 մլրդ դրամին համարժեք արժույթը։ Բացառություններ՝ D(ԴԻ) «ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ, ԳԱԶԻ, ԳՈԼՈՐՇՈՒ ԵՎ ԼԱՎՈՐԱԿ ՕԴԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՈՒՄ» և «F (ԷՖ) «ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ» ոլորտներ:
Տոկոսադրույքը
| Նպատակը | Սուբսիդավորման չափը |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի վարկ | 8% |
| կապիտալ շինարարության վարկ | 8% |
| բիզնես գործընթացների թվայնացման ծրագրային
ապահովման վարկ արտադրողականության խորհրդատվության վարկ |
8% |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի լիզինգ | 10% |
| կապիտալ շինարարության լիզինգ | 10% |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի վարկ | 6% |
| կապիտալ շինարարության վարկ | 6% |
6% |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի լիզինգ | 8% |
| կապիտալ շինարարության լիզինգ | 8% |
Սուբսիդավորման ժամանակահատված
Սուբսիդավորում՝ մինչև 42 ամիս
Մարման ժամկետը
Մարման ժամկետը սահմանվում է մինչև 10 տարի.
Վարկի մարման կարգը
Վարկի համար կարող է սահմանվել արտոնյալ ժամկետ մինչև 6 ամիս (արտոնյալ ժամանակահատվածում հաճախորդի կողմից վարկի մայր գումարի վճարումներ չեն իրականացվում):
Վարկի վաղաժամկետ մարման հնարավոր դեպքերը և պայմանները
Վարկի վաղաժամկետ վճարման դեպքում տույժեր և տուգանքներ չեն սահմանվում:
Օգտակար տեղեկատվություն
Երաշխավորի պատասխանատվությունը մեծացնող, կամ այլ անբարենպաստ հետևանքներ առաջացնող էական
պայմանների (տոկոսադրույք, միջնորդավճար, տույժ, տուգանք, ժամկետ, պարտավորության չափ) փոփոխության անհրաժեշտության
դեպքում երաշխավորին նախապես /փոփոխություն կատարելուց 7 օր առաջ/ ծանուցվում է երաշխավորի կողմից
նախապես ընտրված կարգով և վերջինիս կողմից համաձայնություն ստանալու դեպքում կատարվում է նշված փոփոխությունը:
Հաճախորդը իրավունք ունի հաղորդակցվել փոստային կապի կամ էլեկտրոնային փոստի միջոցով:
Վարկավորման վերաբերյալ այլ պայմանները ընդհանուր են բոլոր վարկատեսակների համար, որոնց կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

Целевая программа по повышению производительности (кредит, лизинг)
Зарегистрированная и осуществляющая деятельность на территории Республики Армения коммерческая и некоммерческая организация или индивидуальный редприниматель.
Цель кредита/лизинга
1) Приобретение или ввоз нового (неиспользованного) оборудования* и составных частей, которые будут использоваться на территории Республики Армения.
2) Осуществление капитального строительства подрядчиком-плательщиком НДС при монтаже и обслуживании машинного оборудования с соблюдением требований предыдущего пункта.
3) Приобретение цифровых приложений или платформ для цифровизации бизнес-процессов компании («программное обеспечение для цифровизация бизнес-процессов»).
4) Привлечение консультационных услуг и экспертов для повышения производительности компании («консультации по повышению производительности»).
* Машинным оборудованием считаются товары, включенные в группы 84-94 номенклатуры товаров, утвержденной Решением Совета ЕЭК от 14.09.2021 N 80, за исключением товаров, включенных в коды 8432, 8433, 8436, 8703, 8711-8715, 9004 коды и группы 91-92, при этом коды составных частей машинного оборудования могут быть не включены в указанные группы.
Сферы деятельности
B (БИ)  ГОРНОДОБЫВАЮЩАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ И ЭКСПЛУАТАЦИЯ ОТКРЫТЫХ РУДНИКОВ
C (СИ) ОБРАБАТЫВАЮЩАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ»
D (ДИ) ПОСТАВКА ЭЛЕКТРИЧЕСТВА, ГАЗА, ПАРА И ВЫСОКОКАЧЕСТВЕННОГО ВОЗДУХА
F (ЭФ) СТРОИТЕЛЬСТВО
G 45.2 (ДЖИ) «ТЕХНИЧЕСКОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ И РЕМОНТ АВТОМОБИЛЕЙ
H (ЭЙДЖ) ПЕРЕВОЗКИ И СКЛАДСКОЕ ХОЗЯЙСТВО
I 55 (АЙ) ОРГАНИЗАЦИЯ ПРОЖИВАНИЯ
(за исключением хозяйствующих субъектов, осуществляющих деятельность по организации проживания в административных границах города Еревана)
J (ДЖЕЙ)  ИНФОРМАЦИЯ И СВЯЗЬ
М (ЭМ) ПРОФЕССИОНАЛЬНАЯ, НАУЧНАЯ И ТЕХНИЧЕСКАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
N77 (ЭН) АРЕНДА И ЛИЗИНГ
P (ПИ) ОБРАЗОВАНИЕ
Q (КЮ) ЗДРАВООХРАНЕНИЕ И СОЦИАЛЬНОЕ ОБСЛУЖИВАНИЕ НАСЕЛЕНИЯ
R (АР) 90 Деятельность в сфере организации творческих, художественных и зрительских представлений
Валюта кредита/лизинга
Драмы РА
Доллары США
Максимальная сумма субсидируемой части кредита/лизинга
1 млрд. драмов или эквивалент в иностранной валюте (по курсу на момент подписания договора) для машинного оборудования и его составных частей;
30% от суммы приобретенного оборудования- для капитального строительства;
400 млн. драмов или эквивалент в иностранной валюте (по курсу на момент подписания договора) для цифровизации бизнес-процессов, консультаций по производительности.
В случае внесения хозяйствующим субъектом, входящим в группу аффилированных организаций, инвестиций в уставный капитал на сумму 200 млн. драмов и более в течение 12 месяцев, предшествующих обращению за поддержкой, максимальный субсидируемый размер кредита/лизинга устанавливается в размере пятикратного размера инвестиций, внесенных в уставный капитал, но не более 10 млрд драмов, а в случае кредитования в иностранной валюте-в эквиваленте 5 млрд. драмов. Исключения: сектора D (ДИ) «Подача электричества, газа, пара и качественного воздуха» и «F (ЭФ) «Строительство».
Размер субсидирования процентной ставки кредита/лизинга:
Кредит: 6% /драмы РА/, 4% /доллары США/
Лизинг: 8% /драмы РА/, 6% /доллары США/
Период субсидирования
Субсидирование до 42 месяцев
Срок погашения
Срок погашения устанавливается до 10 лет
Порядок погашения кредита
Для кредита может быть установлен льготный период до 6 месяцев (в течение льготного периода клиент не выплачивает основную сумму кредита).
Возможные случаи и условия досрочного погашения кредита
При досрочной выплате кредита штрафы и пени не налагаются.
Полезная информация
В случае необходимости изменения существенных условий (процентная ставка, комиссия, пеня, штраф, срок, размер обязательства), повышающих ответственность поручителя или вызывающих другие неблагоприятные последствия, поручитель уведомляется заранее (за 7 дней до внесения изменений) в порядке, выбранном поручителем, и в случае получения согласия поручителя производится указанное изменение в заранее выбранном им порядке, и в случае получения согласия последнего вносится указанное изменение.
Клиент имеет право поддерживать связь по почте или электронной почте.
Другие условия кредитования являются общими для всех типов кредитов, которые вы можете найти по следующей ссылке.