Արտադրողականության խթանման նպատակային ծրագիր (վարկ, լիզինգ)
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գրանցված և գործունեություն իրականացնող առևտրային և ոչ առևտրային կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր
Վարկի/լիզինգի նպատակ
Նոր (չօգտագործված) մեքենասարքավորումների* և բաղկացուցիչ մասերի գնում կամ ներմուծում, որոնք օգտագործվելու են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
ԱԱՀ վճարող կապալառու կազմակերպության կողմից կապիտալ շինարարության իրականացում՝ մեքենասարքավորման մոնտաժման և սպասարկման դեպքում, պահպանելով նախորդ կետի պահանջները:
Ընկերության բիզնես գործընթացների թվայնացման նպատակով թվային ծրագրերի կամ հարթակների ձեռքբերում («բիզնես գործընթացների թվայնացման ծրագրային ապահովում»):
Ընկերության արտադրողականության բարձրացման նպատակով խորհրդատվական ծառայությունների և փորձագետների ներգրավում («արտադրողականության աճի խորհրդատվություն:»):
*Մեքենասարքավորումներ են համարվում ԵՏՀ խորհրդի 14.09.2021 N 80 որոշմամբ հաստատված ապրանքների անվանացանկի 84-94 խմբերում ներառված ապրանքները, բացառությամբ 8432, 8433, 8436, 8703, 8711-8715, 9004 ծածկագրերում և 91-92 խմբերում ներառված ապրանքների, ընդ որում, մեքենասարքավորումների բաղկացուցիչ մասերի ծածկագրերը կարող են ներառված չլինել նշված խմբերում:
Գործունեության ոլորտներ
| B (ԲԻ) «ՀԱՆՔԱԳՈՐԾԱԿԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԲԱՑԱՀԱՆՔԵՐԻ ՇԱՀԱԳՈՐԾՈՒՄ» |
| C (ՍԻ) «ՄՇԱԿՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆ» |
| D(ԴԻ) «ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ, ԳԱԶԻ, ԳՈԼՈՐՇՈՒ ԵՎ ԼԱՎՈՐԱԿ ՕԴԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՈՒՄ» |
| F (ԷՖ) «ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ» |
| G 45.2 (ՋԻ) «ԱՎՏՈՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՈՒՄ ԵՎ ՆՈՐՈԳՈՒՄ» |
| H (ԷՅՋ) «ՓՈԽԱԴՐՈՒՄ ԵՎ ՊԱՀԵՍՏԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ» |
| I 55 (ԱՅ) «ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄ»
(բացառությամբ Երևան քաղաքի վարչական սահմաններում կացության կազմակերպման գործունեություն իրականացնող տնտեսավարողների) |
| J (ՋԵՅ) «ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԿԱՊ» |
| M (ԷՄ) «ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ, ԳԻՏԱԿԱՆ ԵՎ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ» |
| N77 (ԷՆ) «ՎԱՐՁՈՒՅԹ ԵՎ ԼԻԶԻՆԳ» |
| P (ՓԻ) «ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ» |
| Q (ՔՅՈՒ) «ԱՌՈՂՋԱՊԱՀՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԲՆԱԿՉՈՒԹՅԱՆ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՍՊԱՍԱՐԿՈՒՄ» |
| R (ԱՌ) 90 «Ստեղծագործական, արվեստի և հանդիսադիր ներկայացումների
կազմակերպման բնագավառում գործունեություն |
Վարկի արժույթը
ՀՀ դրամ
ԱՄՆ դոլար
Վարկի/լիզինգի սուբսիդավորվող մասի առավելագույն գումարը
1 մլրդ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ (պայմանագրի ստորագրման պահի փոխարժեքով) մեքենասարքավորումների և դրանց բաղկացուցիչ մասերի համար
ձեռք բերված մեքենասարքավորման 30% կապիտալ շինարարության համար
400 մլն դրամ կամ համարժեք արտարժույթ (պայմանագրի ստորագրման պահի փոխարժեքով) բիզնես գործընթացների թվայնացման, արտադրողականության խորհրդատվության համար
Փոխկապակցված կազմակերպությունների խմբի մեջ ներառված տնտեսավարողի կողմից օժանդակության համար դիմելուն նախորդող 12 ամսվա ընթացքում կանոնադրական կապիտալում 200 մլն դրամ և ավելի գումարի չափով ներդրում կատարելու դեպքում վարկի/լիզինգի սուբսիդավորվող առավելագույն չափ է սահմանվում՝ կանոնադրական կապիտալում կատարված ներդրման հնգապատիկի չափը, բայց ոչ ավել քան 10 մլրդ դրամը, իսկ արտարժույթով վարկավորման դեպքում 5 մլրդ դրամին համարժեք արժույթը։ Բացառություններ՝ D(ԴԻ) «ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ, ԳԱԶԻ, ԳՈԼՈՐՇՈՒ ԵՎ ԼԱՎՈՐԱԿ ՕԴԻ ՄԱՏԱԿԱՐԱՐՈՒՄ» և «F (ԷՖ) «ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ» ոլորտներ:
Տոկոսադրույքը
| Նպատակը | Սուբսիդավորման չափը |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի վարկ | 8% |
| կապիտալ շինարարության վարկ | 8% |
| բիզնես գործընթացների թվայնացման ծրագրային
ապահովման վարկ արտադրողականության խորհրդատվության վարկ |
8% |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի լիզինգ | 10% |
| կապիտալ շինարարության լիզինգ | 10% |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի վարկ | 6% |
| կապիտալ շինարարության վարկ | 6% |
6% |
| մեքենասարքավորումներ և դրանց բաղկացուցիչ մասերի լիզինգ | 8% |
| կապիտալ շինարարության լիզինգ | 8% |
Սուբսիդավորման ժամանակահատված
Սուբսիդավորում՝ մինչև 42 ամիս
Մարման ժամկետը
Մարման ժամկետը սահմանվում է մինչև 10 տարի.
Վարկի մարման կարգը
Վարկի համար կարող է սահմանվել արտոնյալ ժամկետ մինչև 6 ամիս (արտոնյալ ժամանակահատվածում հաճախորդի կողմից վարկի մայր գումարի վճարումներ չեն իրականացվում):
Վարկի վաղաժամկետ մարման հնարավոր դեպքերը և պայմանները
Վարկի վաղաժամկետ վճարման դեպքում տույժեր և տուգանքներ չեն սահմանվում:
Օգտակար տեղեկատվություն
Երաշխավորի պատասխանատվությունը մեծացնող, կամ այլ անբարենպաստ հետևանքներ առաջացնող էական
պայմանների (տոկոսադրույք, միջնորդավճար, տույժ, տուգանք, ժամկետ, պարտավորության չափ) փոփոխության անհրաժեշտության
դեպքում երաշխավորին նախապես /փոփոխություն կատարելուց 7 օր առաջ/ ծանուցվում է երաշխավորի կողմից
նախապես ընտրված կարգով և վերջինիս կողմից համաձայնություն ստանալու դեպքում կատարվում է նշված փոփոխությունը:
Հաճախորդը իրավունք ունի հաղորդակցվել փոստային կապի կամ էլեկտրոնային փոստի միջոցով:
Վարկավորման վերաբերյալ այլ պայմանները ընդհանուր են բոլոր վարկատեսակների համար, որոնց կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով:

A commercial and non-commercial organization or individual entrepreneur registered and operating in the territory of the Republic of Armenia.
Purpose of the loan/leasing
1) purchase or import of new (unused) equipment* and components to be used on the territory of the Republic of Armenia;
2) implementation of capital construction by a VAT-paying contractor during installation and maintenance of equipment in compliance with the requirements of the previous paragraph;
3) acquisition of digital applications or platforms for company’s business processes digitalization (“software for business processes digitalization).
4) attracting consulting services and experts to improve the company’s productivity (“productivity improvement consultations”).
* Equipment is considered to be goods included in groups 84-94 of the nomenclature of goods approved by the Decision of the EEC Council of 14.09.2021 N 80, except for goods included in the codes 8432, 8433, 8436, 8703, 8711-8715, 9004 codes and groups 91-92, while the codes of the components of equipment may not be included in these groups.
Areas of activity
B-MINING AND OPEN PIT MINING OPERATIONS
C-MANUFACTURING INDUSTRY”
D-SUPPLY OF ELECTRICITY, GAS, STEAM AND HIGH-QUALITY AIR
F-CONSTRUCTION
G 45.2-CAR MAINTENANCE AND REPAIR
R -TRANSPORTATION AND WAREHOUSING
I 55 – ORGANIZATION OF ACCOMMODATION
(except economic entities engaged in the organization of residence within the administrative boundaries of the city of Yerevan)
J- INFORMATION AND COMMUNICATION
M – PROFESSIONAL, SCIENTIFIC AND TECHNICAL ACTIVITIES
N77 – RENT AND LEASING
P – EDUCATION
Q – PUBLIC HEALTH AND SOCIAL SERVICES
R90 – 90 Activities in the field of organizing creative, artistic and spectator performances
Loan/leasing currency
AMD
USD
The maximum amount of the subsidized part of the loan/lease
1 billion AMD or equivalent in foreign currency (at the exchange rate at the time of signing the contract) for equipment and its components;
30% of the amount of purchased equipment for capital construction;
400 million AMD or the equivalent in foreign currency (at the exchange rate at the time of signing the contract) for business processes digitalization, productivity improvement consultations.
If an economic entity -part of a group of affiliated organizations makes investments in the authorized capital in the amount of 200 million AMD or more during the 12 months preceding the request for support, the maximum subsidized loan/leasing amount is set at five times the amount of investments in the authorized capital, but not more than 10 billion AMD, and in case of loans in foreign currency – in the equivalent of 5 billion AMD. Exceptions: sectors D “Supply of electricity, gas, steam and high-quality air” and F “Construction”.
Amount of interest rate subsidy for the loan/leasing:
Loan: 6% /AMD/, 4% /USD/
Leasing: 8% /AMD/, 6% /USD/
Subsidy period
Subsidy period is up to 42 months,
Repayment date
The repayment period is set to 10 years.
Loan repayment procedure
A grace period of up to 6 months can be set for the loan (during the grace period, the client does not pay the principal amount of the loan).
Possible cases and conditions of early repayment of the loan
In case of early repayment of the loan, fines and penalties are not imposed:.
Useful information
In case of necessity to change significant conditions (interest rate, commission, penalty, term, volume of liability) which will increase the liability of the guarantor or cause other adverse consequences, the guarantor shall be notified in advance (7 days before the change). the mentioned change is made in accordance with the procedure pre-selected by the guarantor, and in case of the latter’s consent, the mentioned change is made.