Անհատ ձեռնարկատերեր և իրավաբանական անձինք, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական կոոպերատիվներ
ա. անասնաբուծություն, այդ թվում՝ տավարաբուծություն, ոչխարաբուծություն, խոզաբուծություն, թռչնաբուծություն,
մեղվաբուծություն, ձկնաբուծություն, արդյունագործական գազանաբուծություն, խխունջաբուծություն,
բ. բուսաբուծություն, այդ թվում՝ ջերմատնային տնտեսություն,
գ. սառնարանային տնտեսություն, այդ թվում` կաթի մթերման կայաններ և կաթ տեղափոխող իզոթերմիկ ցիստերներ,
դ. թարմ պտուղբանջարեղենի և հատիկաընդեղենի տեսակավորման, փաթեթավորման ու հատիկաընդեղենի զտման գործունեություն,
ե. սպանդանոցային տնտեսություն, շարժական և շարժական մոդուլային սպանդանոցներ, ինչպես նաև սպանդանոցային
ծառայություն մատուցողի կողմից ձեռք բերվող մսեղիքի տեղափոխման տրանսպորտային միջոցներ,
զ. ագրովերամշակող արդյունաբերություն,
է. ագրոպարենային գործունեության այլ ոլորտներ։
Նշված ոլորտներում օգտագործվող սարքավորումներից բացի ծրագրի շրջանակներում տնտեսավարողներին կտրամադրվեն նաև
ավտոամբարձիչներ և հիմնական միջոց հաշվառվող հումքի և արտադրանքի պահման մետաղյա տարողություններ ու գինեգործության
ոլորտում օգտագործվող կաղնեփայտե տարաներ:
Լիզինգի արժույթը
ՀՀ դրամ,
ԱՄՆ դոլար
Լիզինգի առարկաների ընդհանուր գումարը
- Մինչև 1 մլրդ ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ
- Մինչև 200 մլն ՀՀ դրամ կամ համարժեք արտարժույթ՝ «դ» և «ե» պարբերություններում նշված
գործունեության ոլորտների սարքավորումների համար
Լիզինգի առարկայի արժեքը ներառում է լիզինգի առարկայի ձեռք բերման գինը, լիզինգի առարկայի Հայաստանի Հանրապետություն
ներմուծման հետ կապված ծախսերը (տեղափոխում, այդ թվում՝ տեղափոխման հետ կապված այլ ծախսեր, մաքսազերծում, ավելացված
արժեքի հարկ և այլն):
Սարքավորումները պետք է ձեռք բերվեն արտադրող և (կամ) իրացնող կազմակերպություններից, որոնք, կամ իրենց կողմից երաշխավորված
ՀՀ ռեզիդենտ իրավաբանական անձանց միջոցով կիրականացնեն նաև սարքավորումների երաշխիքային և (կամ) հետերաշխիքային սպասարկում:
Տոկոսադրույքները
Սուբսիդավորվում է Հայաստանի Հանրապետության դրամով տրամադրված լիզինգի 10, արտարժույթով տրամադրված լիզինգի՝ 6 տոկոսային կետը
Սուբսիդավորվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների բնակավայրերի տարածքներում գործունեություն իրականացնող տնտեսավարողների համար Հայաստանի Հանրապետության դրամով տրամադրված լիզինգի 12 տոկոսային կետը, արտարժույթով տրամադրված լիզինգի՝ 7 տոկոսային կետը, եթե ձեռք բերվող սարքավորումները շահագործվելու են նույն վայրերում.»։ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` ԼԻԶԻՆԳԻ ՎԱՐՁԱՎՃԱՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ՀԻՄՔ ՀԱՆԴԻՍԱՑՈՂ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ
ՀԱՇՎԱՐԿՎՈՒՄ ԵՆ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ, ԻՍԿ ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԸ
ՑՈՒՅՑ Է ՏԱԼԻՍ, ԹԵ ՈՐՔԱՆ ԿԱՐԺԵՆԱ ՎԱՐԿԸ ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ԵՎ ԱՅԼ ՎՃԱՐՆԵՐԸ
ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԺԱՄԿԵՏՆԵՐՈՒՄ ԵՎ ՉԱՓԵՐՈՎ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ: ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ
ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԿԱՐԳԸ ԿԱՐՈՂ ԵՔ ԳՏՆԵԼ ՀԵՏԵՎՅԱԼ ՀԱՍՑԵՈՒՄ:
Մարման ժամկետը
Լիզինգը տրամադրվում է մինչև 5 տարի մարման ժամկետով:
Լիզինգի մարման կարգը
Լիզինգի մայր գումարի համար սահմանված արտոնյալ ժամկետը լիզինգը տրամադրելու պահից հաշվարկվում է առավելագույնը 3 ամիս,
իսկ լիզինգի չսուբսիդավորվող տոկոսների վճարման պարտականությունը լիզինգառուի մոտ առաջանում է լիզինգի տրամադրման պահից սկսած:
Բացի այդ լիզինգառուի խնդրանքով կարող են սահմանվել լիզինգի մայր գումարի վճարման համար դադարի շրջաններ՝ տարեկան մինչև 6 ամիս ժամկետով։
Նախնական վճար
Լիզինգի առարկայի արժեքի 20%-ի չափով,
Լիզինգի տոկոսադրույքի սուբսիդավորման դադարեցվում է, եթե`
- առկա են տվյալ լիզինգի մասով լիզինգառուի մեկ տարվա (նախորդ 12 ամիսներ) կտրվածքով հանրագումարային
90 օրվանից ավելի ժամկետանց պարտավորություններ Կորպորացիայի հանդեպ կամ Կորպորացիայի հանդեպ
ունեցած ժամկետանց պարտավորությունների հետևանքով ֆինանսական ակտիվների դասակարգման վերաբերյալ
գործող կարգի համաձայն լիզինգը ստանդարտ դասով դասակարգված չէ, - լիզինգառուի կողմից լիզինգի ոչ նպատակային և (կամ) սուբսիդավորման պայմաններին ոչ համապատասխան օգտագործման
դեպքում մինչ այդ պահը տրամադրված սուբսիդավորման գումարը ենթակա է վերադարձման, - մոնիթորինգի արդյունքում հայտնաբերվել է ծրագրի պայմանների խախտում:
Լիզինգի առարկայի ապահովագրության պայմանները
Լիզինգի առարկան լիզինգատուի հաշվին լիզինգի պայմանագրի գործողության ամբողջ ժամանակահատվածի ընթացքում ապահովագրվում է
վնասվածքի և կորստյան ռիսկերից:
Տուժանք
Վարձավճարները վճարման ժամանակացույցով նախատեսված ժամկետում չվճարելու դեպքում ժամկետանց մասի վրա
սահմանվող տույժ՝ 0.125% յուրաքանչյուր օրացուցային օրվա համար մինչև ժամկետանց պարտավորության մարումը։
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ ՁԵՐ ԿՈՂՄԻՑ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԿԱՄ ԹԵՐԻ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ ՎԱՐԿԱՏՈՒՆ ԺԱՄԿԵՏԱՆՑ
ԴԱՌՆԱԼՈՒ ՕՐՎԱՆ ՀԱՋՈՐԴՈՂ 3 ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐՎԱ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ԱՅԴ ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ ՈՒՂԱՐԿՈՒՄ Է ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԲՅՈՒՐՈ, ՈՐՏԵՂ
ՁԵՎԱՎՈՐՎՈՒՄ Է ՁԵՐ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ: ԴՈՒՔ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՔ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ԲՅՈՒՐՈՅԻՑ ՏԱՐԵԿԱՆ ՄԵԿ ԱՆԳԱՄ
ԱՆՎՃԱՐ ՁԵՌՔ ԲԵՐԵԼ ՁԵՐ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ ՎԱՏ ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԱՐՈՂ Է ԽՈՉԸՆԴՈՏԵԼ ՁԵԶ` ԱՊԱԳԱՅՈՒՄ ՎԱՐԿ ՍՏԱՆԱԼՈՒ ԺԱՄԱՆԱԿ:
Լիզինգի հայտի վերաբերյալ որոշման կայացման ժամկետները
Լիզինգի տրամադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի պատշաճ ներկայացումից հետո 7 աշխատանքային օրվա
ընթացում կատարվում է վերլուծություն և վերլուծության արդյունքներով լիզինգի գործը ներքին իրավական ակտերի
պահանջներին բավարարելու դեպքում ներկայացվում է իրավասու մարմնի քննարկմանը: Իրավասու մարմնի կողմից
լիզինգի հայտի վերաբերյալ որոշում կայացնելուց հետո, այն անմիջապես ներկայացվում է հաճախորդին:
Լիզինգի տրամադրման վերաբերյալ դրական որոշման կայացման չափանիշները
Լիզինգի տրամադրման գործոններն են` լիզինգի առարկայի ձեռքբերման անհրաժեշտության հիմնավորումը,
հաճախորդի ֆինանսական վիճակը, բավարար հեռանկարային իրացվելիությունը, պարտավորության կատարման
ապահովման միջոցների առկայությունը, հաճախորդի հետ կապված անձնական գործոնները` վստահելիությունը և
պարտավորությունները ժամանակին կատարելու պատրաստակամության հավաստիացումը, կարողությունները, փորձը և այլն:
Լիզինգի տրամադրումը մերժող գործոններն են` նշված ցուցանիշների ոչ բավարար մակարդակը, ինչպես նաև ծրագրի ոչ
իրատեսական լինելը, փաստաթղթերի անարժանահավատությունը, պահանջվող փաստաթղթերը չներկայացնելը, բացասական
տեղեկատվությունը վարկային ռեգիստրից/կամ ԱՔՌԱ վարկային բյուրոից և այլ պատճառներ:
Օգտակար տեղեկատվություն
- Պարտապանի կողմից պարտավորությունը չկատարելու կամ անպատշաճ կատարելու դեպքում Երաշխավորը և Պարտապանը Պարտատիրոջ
առջև կրում են համապարտ պատաuխանատվություն: Երաշխավորը, երաշխավորության պայմանագրով, այլ անձի պարտատիրոջ առջև
պարտավորվում է պատասխանատվություն կրել այդ անձի կողմից իր պարտավորությունը լրիվ կամ մասնակի կատարելու համար:Երաշխավորը
իրեն պատկանող ամբողջ գույքով Պարտատիրոջ առջև պատասխանատվություն է կրում նույն ծավալով, ինչ Պարտապանը` ներառյալ մայր գումարը,
տոկոսները (ժամկետային և ժամկետանց), Պայմանագրով սահմանված այլ վճարները, պարտքը բռնագանձելու կապակցությամբ դատական
ծախսերը և Պարտապանի կողմից պարտավորությունը չկատարելու կամ անպատշաճ կատարելու հետևանքով առաջացած Պարտատիրոջ այլ
վնասները: Պարտապանի կողմից իր պարտականությունը չկատարելու դեպքում վատթարանալու է Երաշխավորի վարկային պատմությունը,
Երաշխավորի պարտավորության, դրա չափի, Երաշխավորի վերաբերյալ տեղեկատվություն է տրամադրվելու Վարկային ռեգիստր և Վարկային
բյուրո:Պարտավորությունը կատարած երաշխավորին են անցնում այդ պարտավորությամբ պարտատիրոջ իրավունքները և պարտատիրոջ`
որպես գրավառուի պատկանող իրավունքներն այն ծավալով, որով երաշխավորը բավարարել է պարտատիրոջ պահանջը: Երաշխավորն իրավունք
ունի նաև պարտապանից պահանջել հատուցելու պարտատիրոջը վճարած գումարի տոկոսներն ու, պարտապանի փոխարեն պատասխանատվությունը
կրելու կապակցությամբ, իր կրած այլ վնասները: - Երաշխավորի պատասխանատվությունը մեծացնող, կամ այլ անբարենպաստ հետևանքներ առաջացնող էական պայմանների (տոկոսադրույք,
միջնորդավճար, տույժ, տուգանք, ժամկետ, պարտավորության չափ) փոփոխության անհրաժեշտության դեպքում երաշխավորին նախապես
/փոփոխություն կատարելուց 7 օր առաջ/ ծանուցվում է երաշխավորի կողմից նախապես ընտրված կարգով և վերջինիս կողմից համաձայնություն
ստանալու դեպքում կատարվում է նշված փոփոխությունը: - Հաճախորդը իրավունք ունի հաղորդակցվել փոստային կապի կամ էլեկտրոնային փոստի միջոցով:

Leasing provided within the framework of the agri-food equipment leasing support program in the Republic of Armenia
Beneficiaries
Sole proprietors and legal entities, including agricultural cooperatives.
Leasing items
Within the program framework, the leasing agreement provides business entities with equipment used in the following areas:
- animal breeding, including breeding of cattle, sheep, pigs, poultry, bees, fish, snails, industrial fur farming,
- crop production, including greenhouses,
- refrigeration facilities, including milk storage stations and isothermal cisterns for milk transportation,
- operation of sorting and packaging of fresh fruits, vegetables, and grass-and-legumes,
and refining of grass-and-legumes, - slaughterhouse activity, mobile and portable modular slaughterhouses, as well as transportation means for transfer of carcass meat purchased by the slaughterhouse service provider,
- agro-processing industry,
- other activities in agri-food industry․
In addition to the equipment used in these areas, the project will provide businesses with cranes and fixed assets, metal storage containers, and oak containers used in the wine industry.
Leasing currency
AMD
USD
The total amount of leasing items
- Up to 1 billion AMD or equivalent foreign currency
- Up to 200 million AMD or equivalent foreign currency, for equipment in the areas of activity referred to in paragraphs “d” and “e”.
The cost of the leasing object includes the price of obtaining the leasing object, the cost of importing the leasing object to the Republic of Armenia (transportation, including other costs connected with the transportation, custom clearance, value added tax, etc.).
The equipment should be purchased from the manufacturers and (or) from the retailer, which will provide warranty and (or) post-warranty service of the equipment, or will do it through a resident legal entity of the Republic of Armenia guaranteed by them.
Interest rate
10 percentage points of leasing provided in AMD, 6 percentage points of leasing provided in foreign currency are subsidized.
12 percentage points of leasing provided in AMD, 7 percentage points of leasing provided in foreign currency are subsidized for economic entities operating in the territory of settlements of border communities receiving social support, determined by the Decree of the Government of the Republic of Armenia No. 1444-N dated 18- th December 2014, if the purchased equipment will be used in the same territories.
ATTENTION: THE INTEREST RATES OF LEASING ARE CALCULATED BASED ON THE NOMINAL INTEREST RATE AND ANNUAL
PERCENTAGE RATE SHOWS COST OF LEASING WHEN INTEREST PAYMENTS AND OTHER CHARGES ARE PAID IN STATED
TIME AND IN STATED AMOUNTS. CALCULATION OF ANNUAL PERCENTAGE RATE YOU CAN FIND IN THE FOLLOWING LINK
Мaturity
Leasing is provided for up to 5 years.
Lease Payment Procedure
The term of the grace period in relation to the principal debt is set for a maximum of 3 months from the date of granting the lease, and the obligation of the lessee to pay unsubsidized interest arises from the date of granting the lease. In addition, at the request of the lessee, break periods can be established in relation to the principal debt for up to 6 months.
Deposit
20% of the purchase price of the leasing object
The subsidization of the leasing is stopped, if:
- there are overdue liabilities of more than 90 days to the Corporation for one year (previous 12 months) or the leasing is not classified as a standard under current financial asset classification obligations due to overdue liabilities to the Corporation,
- the subject of the lease is not used in accordance with its intended purpose or the rules of operation of the subject of leasing are not followed,
- as a result of the monitoring, a violation of the terms of the program was found.
Insurance terms of the leasing object
Leasing object is insured for damage and loss risks for the entire period of the leasing contract. Insurance is carried out at the expense of credit organization.
Penalty
If the payment is not paid on schedule, a penalty is set on the overdue part of the payment in the amount of 0.125% for each calendar day till repayment of the overdue liability.
ATTENTION: IN CASE OF NOT FULFILLING OR IMPROPERLY FULFILLING YOUR OBLIGATION, THE INFORMATION ABOUT YOUR DEBT WILL BE SENT BY THE LENDER TO CREDIT BUREAU WITHIN 3 WORKING DAYS AFTER THE
DELAY, WHERE YOUR CREDIT HISTORY IS CREATED. YOU HAVE THE RIGHT TO ACQUIRE YOUR CREDIT HISTORY FREE OF CHARGE ONCE PER YEAR.
ATTENTION: HAVING A BAD CREDIT HISTORY CAN LATER HINDER OTHER LOANS.
Details are available at the following links:
Terms of making a decision on loan application and providing the loan to the borrower
After proper submission of the necessary documents for obtaining a lease, an analysis is carried out within seven days and, if the results comply with the requirements of internal legal acts, the case is submitted to the competent authority for consideration. After a decision on a leasing application is made, it is immediately submitted to the client.
Criteria of making a positive or negative decision on providing the loan
To provide leasing, justifications are needed on the need to purchase the leased asset, the client’s financial state, acceptable long-term liquidity, the availability of funds to ensure the fulfillment of obligations, personal factors, such as the client’s reliability and confirmation of readiness to fulfill obligations on time, experience, etc.
The factors for refusing to grant leasing are: insufficient level of the above indicators, as well as unrealistic project description, unreliable documents, failure to submit required documents, negative information from the credit register/or ACRA credit bureau and other reasons.
Useful information
- In case of non-fulfillment or improper fulfillment of the obligation by the Debtor, the Guarantor and the Debtor owe to the Lender a joint liability. The guarantor, under the guarantee agreement, is obliged to be liable on behalf of the creditor for the full or partial fulfillment of his obligation by the latter. The Guarantor shall be liable to the Creditor with all the property belonging to him in the same amount as the Debtor, including principal, interest (term and overdue), other payments stipulated in the Contract, court costs for confiscation of debt, and other damages resulting from non-fulfillment or improper performance. In case of non-fulfillment of the debtor’s obligation, the credit history of the Guarantor will deteriorate, information on
the Guarantor’s liability, its size, and the Guarantor will be provided to the Credit Registry and Credit Bureau.
The rights of the creditor under that obligation pass to the guarantor who has fulfilled the obligation and the rights belonging to the creditor as a pledgee to the extent that the guarantor has satisfied the creditor’s claim.
The guarantor also has the right to demand from the debtor the compensation of the interest paid to the creditor and, in connection with the liability on behalf of the debtor, other damages incurred by him. - In case of necessity to change significant conditions (interest rate, commission, penalty, term, volume of liability) which will increase the liability of the guarantor or cause other adverse consequences, the guarantor shall be notified in advance (7 days before the change). the mentioned change is made in accordance with the procedure pre-selected by the guarantor, and in case of the latter’s consent, the mentioned change is made.
- The customer has the right to communicate by mail or e-mail.
List of documents required for the study of the leasing application.
ATTENTION: IN ORDER TO APPLY FOR A LOAN, THE LENDER WILL PROVIDE YOU AN INDIVIDUAL CONSUMER LOAN
TERM SHEET, WHICH WILL PRESENT THE INDIVIDUAL TERMS OF THE LOAN OFFERED TO YOU.
Your financial directory: Agricultural loans
ATTENTION: “YOUR FINANCIAL INFORMANT” IS AN ELECTRONIC SYSTEM MAKING IT EASIER TO SEARCH, COMPARE AND SELECT THE MOST EFFECTIVE OPTION AMONG SERVICES FOR INDIVIDUALS.