Հայաստանի Զարգացման և Ներդրումների Կորպորացիա
Գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգային հայտի ուսումնասիրության համար տեղական ինքնակառավարման մարմին /համայնք/ հանդիսացող տնտեսավարողներից պահանջվող անհրաժեշտ տեղեկատվություն և փաստաթղթերի ցանկ
1. Լիզինգի հայտ, /կից ներկայացվում է/
2. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի մատակարար ընկերության կողմից շարժական գույքի վաճառքի մտադրության վերաբերյալ տրամադրված գրություն,
3. Ավագանու որոշում լիզինգի առարկան ֆինանսական վարձակալությամբ ձեռք բերելու վերաբերյալ,  /կից ներկայացվում է/
4. Պետական լիազորված մարմնի համաձայնություն լիզինգի առարկան ֆինանսական վարձակալությամբ ձեռք բերելու վերաբերյալ,
5. Համայնքի ղեկավարի համաձայնություն “ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ” ՓԲԸ-ից վարկային պատմության վերաբերյալ հարցումներ կատարելու համար, /կից ներկայացվում է/
6. Համայնքի կանոնադրությունն իր փոփոխություններով (պատճեն),
7. ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կողմից տրված վկայականն իր ներդիրներով (պատճեն) /առկայության դեպքում/,
8. Համայնքի վերաբերյալ ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի քաղվածք,
9. Համայնքի ղեկավարի անձնագրի պատճեն, սոցքարտի պատճեն /առկայության դեպքում/, նույնականացման քարտ /առկայության դեպքում/ ընթերցելու նպատակով,
10. Համայնքի սեփականության ամենամյա գույքագրման փաստաթղթերի պատճեններ,
11. Համայնքի հողային բալանսի մասին հաշվետվության պատճեն,
12. Ընթացիկ տարվա համայնքի բյուջեի պատճեն` հաստատված իրավասու մարմնի կողմից,
13. Նախորդ և ընթացիկ տարիների հաշվետու ժամանակահատվածի համայնքի բյուջեի կատարման հաշվետվությունների պատճեններ` հաստատված իրավասու մարմնի կողմից,
14. Գործող վարկային և գրավի պայմանագրերի, մարման ժամանակացույցերի պատճեններ /առկայության դեպքում/,
15. Լիզինգով տրակտոր կամ կոմբայն ձեռք բերելու դեպքում տրակտորիստ-մեքենավարի կամ կոմբայնավարի վկայականի և անձնագրի պատճեն, սոցքարտի պատճեն /առկայության դեպքում/, նույնականացման քարտ /առկայության դեպքում/ ընթերցելու նպատակով, ինչպես նաև վերջինիններիս կողմից տեխնիկան շահագործելու վերաբերյալ տրված համաձայնություն, /կից ներկայացվում է/
Ընկերությունը «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով կարող է Սպառողից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկատվություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ Սպառողին (նման պահանջի առկայության դեպքում)
Այլ լրացուցիչ փաստաթղթեր, որոնց անհրաժեշտությունը որոշում է վերլուծություն իրականացնող մասնագետը՝ ստորաբաժանման   ղեկավարի համաձայնությամբ:

The List of Necessary Information and Documents Required From Local Self-governments / Communities / for Considering the Lease Application of Agricultural Machinery
1. Lease Application /See attached/
2. A note from the supplier of agricultural machinery on the intention to sell movable property,
3. The decision of the Council of Elders to lease the agricultural machinery, /See attached/
4. The agreement of the competent state body to lease the agricultural machinery,
5. The agreement of the head of the community for the implementation of credit history inquiries from “ACRA Credit Reporting” CJSC, /See attached/
6. Community Charter with its amendments /copy/,
7. Certificate issued by the State Register of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with its inserts /if available/,
8. Extract from the State Register of Legal Entities of the RA Ministry of Justice about the Community,
9. Community leader‘s copy of the passport, a copy of the social card /if available/, and also identification card for reading /if available/,
10.   Copies of documents on annual inventory of community property,
1.  Copy of the report on the community’s land balance,
12.  A copy of the community budget for the current year, approved by the Authorized Body,
13.  Copies of the Community Budget Performance Reports for the previous and current years approved by the Authorized Body,
14.  Copies of repayment schedules of current loan and pledge contracts, /if available/,
15.  In case of purchase of a tractor or a combine in the leasing-tractor driver’s or a tractor driver’s  ID card for reading /if available/, a copy of the passport, the social card /if available/ a tractor driver’s or combine driver’s license as well as agreement on exploitation of the equipment, given by the latter, if  the beneficiary will not operate machinery, /See attached/
Other additional documents, the need for which is determined by the specialist who is carrying out the analysis of the case, with the consent of the head of the department.