Հայաստանի Զարգացման և Ներդրումների Կորպորացիա
Գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգ հայտի ուսումնասիրության համար ֆիզիկական անձ (նաև Ա/Ձ)շահառուներից պահանջվող անհրաժեշտ տեղեկատվություն և փաստաթղթերի ցանկ
1. Լիզինգի հայտ,  /կից ներկայացվում է/
2. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի մատակարար ընկերության կողմից շարժական գույքի վաճառքի մտադրության վերաբերյալ տրամադրված գրություն,
3. Շահառուի, ընտանիքի անդամների, երաշխավորների անձնագրերի պատճեններ, սոցքարտերի պատճեններ /առկայության դեպքում/, նույնականացման քարտեր /առկայության դեպքում/ ընթերցելու նպատակով,
4. Ա/Ձ հանդիսանալու դեպքում՝
• ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կողմից տրված վկայականն իր ներդիրներով (պատճեն) /առկայության դեպքում/,
• Ա/Ձ-ի վերաբերյալ ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի քաղվածք,
1. Շահառուի, երաշխավորների, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում ընտանիքի անդամների համաձայնություն “ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ” ՓԲԸ-ից վարկային պատմության վերաբերյալ հարցումներ կատարելու համար, /կից ներկայացվում է/
2. Տնտեսության մեջ օգտագործվող անշարժ և շարժական գույքերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը /առկայության դեպքում/, վարձակալության իրավունքը /առկայության դեպքում/   հավաստող փաստաթղթերի պատճեններ,
3. Երաշխավորող անձանց պատկանող անշարժ և շարժական գույքերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը հավաստող փաստաթղթերի պատճեններ /առկայության դեպքում/,
4. Շահառուի կամ ընտանիքի անդամների այլ  եկամուտները հավաստող փաստաթղթեր /առկայության դեպքում/,
5. Տեղեկանք/ներ/ գյուղապետարանից անասունների գլխաքանակի /առկայության դեպքում/, տնտեսության մեջ օգտագործվող գյուղտեխնիկաների /առկայության դեպքում/ (եթե առկա չէ տվյալ տեխնիկաների նկատմամբ սեփականության կամ վարձակալության իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ), օգտագործվող հողատարածքների /առկայության դեպքում/ (եթե առկա չէ հողատարածքների նկատմամբ սեփականության կամ վարձակալության իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ) վերաբերյալ,
6. Գործող վարկային և գրավի պայմանագրերի, մարման ժամանակացույցերի պատճեններ /առկայության դեպքում/,
7. Լիզինգով տրակտոր կամ կոմբայն ձեռք բերելու դեպքում տրակտորիստ-մեքենավարի կամ կոմբայնավարի վկայականի և անձնագրի պատճեն, սոցքարտի պատճեն /առկայության դեպքում/, նույնականացման քարտ /առկայության դեպքում/ ընթերցելու նպատակով, ինչպես նաև վերջինիններիս կողմից տեխնիկան շահագործելու վերաբերյալ տրված համաձայնություն, եթե տեխնիկան շահագործողը չի հանդիսանալու է Շահառուն, /կից ներկայացվում է/
Ընկերությունը «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով կարող է Սպառողից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկատվություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ Սպառողին (նման պահանջի առկայության դեպքում)
Այլ լրացուցիչ փաստաթղթեր, որոնց անհրաժեշտությունը որոշում է վերլուծություն իրականացնող մասնագետը՝ ստորաբաժանման ղեկավարի համաձայնությամբ:

The List of Necessary Information and Documents Required From Individuals (also from IE) Beneficiaries for Considering the Lease Application of Agricultural Machinery
1. Lease Application, /See attached/
2. A note from the supplier of agricultural machinery on the intention to sell movable property,
3. Copies of beneficiary, family members, guarantors’ passports, copies of social cards /if available/ and identification cards for reading /if available/,
4. In the case of IE:
• Certificate issued by the State Register of Legal Entities of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia with its inserts (copies) / if available/,
• A statement of IE  issued by the State Register of Legal Entities of the RA Ministry of Justice,
1. The agreement for the implementation of credit history inquiries from “ACRA Credit Reporting” CJSC  from the beneficiary, guarantors, as well as, from family members, if it is necessary, /See attached/
2. Copies of documents evidencing ownership of the property / if available/,or the right to lease / if available/, is used in the economy of immovable and movable property,
3. Copies of documents evidencing ownership of the immovable and movable property /if available/, belonging to the guarantor,
4. Copies of documents evidencing other incomes /if available/ of the beneficiary or members of his family,
5. A certificate/s/ from the municipality on the number of livestock /if available/, about the agricultural machinery used in the farm / if available / (if there is no the document, which will be evidencing the right of ownership or the right to lease equipment), land used (if there is no such thing – a document evidencing the right of ownership or the right to lease land),
6. Copies of repayment schedules of current loan and pledge contracts /if available/,
7. In case of purchase of a tractor or a combine in the leasing-tractor driver’s or a tractor driver’s  ID card  for reading /if available/, a copy of the passport, the social card /if available/ a tractor driver’s or combine driver’s license as well as agreement on exploitation of the equipment, given by the latter, if  the beneficiary will not operate machinery, /See attached/
Other additional documents, the need for which is determined by the specialist who is carrying out the analysis of the case, with the consent of the head of the department.